Właściwa ekspozycja materiałów reklamowych, a także logotypu i nazwy firmy wymaga odpowiedniego dopasowania wykorzystywanych konstrukcji. W przypadku masztu i flagi, nie możemy zapominać o ich optymalnym doborze pod względem wymiarów. W przeciwnym wypadku uzyskany efekt będzie daleki od zakładanego.

Wbrew pozorom, proporcje flagi oraz długość masztu są ze sobą ściśle związane. Mają one bowiem wpływ nie tylko na wygląd całej konstrukcji, ale również na jej wytrzymałość mechaniczną oraz ogólnie pojętą przydatność. 

Dopasowanie flagi do masztu – co trzeba wiedzieć?

Istnieje spora różnica między konstrukcjami wykorzystywanymi wewnątrz pomieszczeń, a tymi zewnętrznymi. W tym drugim przypadku pod uwagę musimy wziąć masę czynników szkodliwych – wiatr, wilgoć, zmienne warunki atmosferyczne, potencjalne zabrudzenia etc.

Maszt flagowy powinien zostać wykonany ze wzmacnianych materiałów, odpornych na korozję, mrozy i promienie UV. Czasem jednak i to nie wystarczy, jeśli w nieodpowiedni sposób dobierzemy rozmiary flagi.

[su_row]

Dostarczamy maszty i flagi reklamowe na indywidualne zamówienie, na każdy wymiar. Dostawa na terenie całego kraju.

[su_button url=”https://agra-dobron.pl/kontakt/” style=”flat” background=”#E61919″ size=”5″]Skontaktuj się z nami[/su_button]

[/su_row]

Co się stanie, jeśli zawiesisz zbyt dużą flagę?

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że flaga stanowi dla masztu dodatkowe obciążenie – zwłaszcza gdy namoknie wodą lub gdy zacznie wiać bardzo silny wiatr. Zbyt duże wymiary flagi w stosunku do wysokości konstrukcji mogą więc doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet zerwania. Ciężar flagi w pewnym momencie może okazać się po prostu zbyt duży – nawet wówczas, gdy maszt będzie dodatkowo wzmocniony.

Maszty flagowe – Rumunia
Zbyt duża flaga może powodować m.in. problemy z opuszczaniem masztu.

Z tych samych względów zaleca się również opuszczanie lub zdejmowanie flagi z masztu podczas intensywnych burz oraz silnych wichur.

Różnice między flagami poziomymi a pionowymi

Rozmiar flagi należy dokładnie dobierać do wysokości oraz rodzaju masztu. Warto jednak pamiętać, że flagi występują w dwóch odmianach – pionowej i poziomej. Czy coś to zmienia? Okazuje się, że bardzo dużo. W obu przypadkach inny jest bowiem sposób obliczania wymiarów flagi na maszt.

  • Rozmiar flagi poziomej – główna zasada wskazuje, że długość flagi powinna wynosić około jednej czwartej długości całego masztu. Jeśli zaś mamy do czynienia z flagą typu Wimpel, wartość ta może wynieść jedną trzecią długości masztu. Trzymanie się tych wyliczeń pozwoli uniknąć sytuacji uszkodzenia lub zerwania konstrukcji podczas porywistego wiatru. 
  • Rozmiary flagi pionowej – tutaj wytyczne nie są tak ściśle określone, zaleca się jednak, by rozmiary flag nie przekraczały połowy wysokości masztu. Ważna jest tu także szerokość, która powinna wynieść maksymalnie 150 centymetrów.

Choć powyższe wytyczne wydają się nieco skomplikowane, ich spełnienie nie powinno sprawiać trudności. Zwłaszcza, gdy możemy skorzystać z bogatej oferty firmy produkującej zarówno maszty, jak i flagi. Konstrukcje wykonywane na zamówienie w łatwy sposób można dostosować do specyfiki miejsca, w którym mają się znaleźć, a także do panujących tam zwykle warunków atmosferycznych.

Jak dopasować flagę do masztu?

Skoro wiadomo już, jakie są ogólne zalecenia wskazujące na optymalne wielkości flag do konkretnych masztów, można wskazać przykłady dopasowań – zarówno w przypadku wykorzystania flag pionowych, jak i poziomych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że znaczenie ma nie tylko dobór rozmiaru flagi do masztu, ale również jakość wykonania konstrukcji. Dodatkowo wzmacniane maszty aluminiowe, stalowe czy maszty z włókna szklanego zagwarantują odpowiednią wytrzymałość mechaniczną i odporność na wpływ wszelkich czynników szkodliwych. W razie ich wykorzystania, dobór odpowiedniej flagi wystarczy, by zapewnić bezpieczną i stabilną ekspozycję.

Maszt flagowy 6 m – jaka flaga?

Zgodnie z zasadami, o których była mowa powyżej, standardowy rozmiar flagi poziomej dla takiego masztu nie powinien przekraczać 1,5 m. Daje to gwarancję utrzymania stabilnej konstrukcji nawet w trudnych warunkach.

Flagi poziome - mocowanie na maszcie
Flagi poziome muszą być odpowiednio dopasowane do wielkości masztu flagowego.

Maszt flagowy 6 m zapewnia więcej możliwości wyboru w przypadku flag pionowych. Ich wysokość może bowiem wynieść nawet 3 m. Wynika to z innego sposobu rozkładania się ciężaru, a także z większej liczby elementów montażowych, które utrzymują flagę na maszcie. Cały czas należy oczywiście pamiętać o tym, że szerokość flagi pionowej powinna zmieścić się w granicach 150 cm.

Maszt flagowy 8 m – jaka flaga?

Choć może się wydawać, że maszt flagowy 8 m wytrzyma więcej, trzeba pamiętać o wpływie silnego, porywistego wiatru, który jest w stanie mocno naruszyć całą konstrukcję, jeśli nie zadbamy o to, aby rozmiar flagi na maszt został dobrany w sposób prawidłowy.

Długość flagi poziomej dla takiego masztu nie powinna przekraczać 2 m. Przy tak zwanych Wimplach wartość tę możemy zwiększyć do 2,65 m. Jeśli zaś chodzi o typowy rozmiar flagi pionowej, wynosi on maksymalnie 4 m długości i 1,5 m szerokości.

Maszt flagowy 10 m – jaka flaga?

W ten sposób przechodzimy do ostatniego typu masztu, który jest niezwykle często wykorzystywany przez firmy do oznaczania swoich siedzib, a także w celach marketingowych. Maszt flagowy 10 m zwykle jest dodatkowo wzmocniony, tak aby był w stanie wytrzymać szczególnie duże obciążenia. Mocny wiatr i burze wymuszają na producentach stosowanie niezwykle wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych.

Z tego też względu dobór rozmiaru flagi ma tu szczególne znaczenie. Jeśli decydujemy się na zawieszenie flagi poziomej, jej długość nie może przekroczyć wartości 2,5 m. Kupując natomiast flagę pionową, należy pamiętać, by jej długość wyniosła maksymalnie 5 m.

Trzymanie się tych zaleceń nie jest takie trudne. Należy jedynie zapoznać się ze wskazaniami, a następnie dobrać na ich podstawie odpowiednią do danego masztu flagę, by efekt końcowy był satysfakcjonujący.