Ważne uroczystości państwowe wymagają wyeksponowania flagi przed budynkiem. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste zadanie, gdyż muszą zostać zachowane zasady określone w protokole flagowym. Uwzględnia on okoliczności oraz sposób eksponowania flag i symboli zgonie z ustawą. O czym pamiętać przed wywieszeniem flagi?

Kiedy można wywiesić flagę państwową

Flagę wywiesza się głównie podczas uroczystości państwowych takich jak Święto Flagi czy Dzień Niepodległości. Można jednak eksponować ją przez cały rok, zachowując przy tym zasady z protokołu:

  • flaga musi być czysta, a kolory nie wyblakłe,
  • materiał nie może być pognieciony ani popruty,
  • nie można na niej umieszczać rysunków, herbów ani napisów.

Flaga Polski nie może być ponadto zamontowana na dachu. Ten sposób ekspozycji jest przeznaczony jedynie dla urzędów państwowych.

W jaki sposób prawidłowo wywiesić flagę?

Za każdym razem należy sprawdzić stan flagi przed wywieszeniem, gdyż ma się ona prezentować nienagannie. Pełni ona funkcje reprezentatywną, dlatego musi wyrażać szacunek do Polski. Związany z tym jest również sposób mocowania flag oraz kolejność umieszczania ich na maszcie:

  • Polska flaga ma pierwszeństwo przed innymi. W przypadku masztów dwuflagowych, miejscem wywieszenia flagi państwowej jest prawa strona.
  • W przypadku trzech masztów, polska flaga musi zostać zamontowana w centralnym miejscu, czyli pomiędzy dwiema pozostałymi.
  • Maszty muszą mieć zawsze taką samą wysokość, jeżeli mają jednocześnie wyeksponować kilka flag.
  • Flaga musi zostać wywieszona zgodnie ze swoją kolorystyką. Biały kolor musi być więc widoczny z zewnętrznej strony, jeżeli flaga zwisa w pionie.

Należy również pamiętać, że flaga państwowa nie może dotykać ziemi lub wody. Ponadto musi swobodnie zwisać z masztu, a nie być wokół niego owinięta. Wymaga się także, aby po zachodzie słońca została odpowiednio oświetlona, szczególnie dotyczy to urzędów państwowych. Flaga polski jest symbolem narodowym i należy jej się szacunek. Trzeba więc się z nią obchodzić godnie, a po zdjęciu z masztu, złożyć ją i schować.