Flaga kojarzona jest głównie z symbolami narodowymi oraz uroczystościami państwowymi. Można jednak wykorzystać ją także w celach informacyjnych i promocyjnych, gdyż stanowi atrakcyjny nośnik przekazu reklamowego. Aby należycie spełniła swoją funkcję, musi być jednak widoczna i odpowiednio wyeksponowana. Jak ją zamontować?

Sposoby montażu flagi

W zależności od potrzeb, flaga może być montowana okresowo lub na stałe. Duże znaczenie ma także to, jakiej wielkości będzie oraz jaką funkcję ma pełnić. Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby montażu, wśród których wyróżnia się:

  • Uchwyty flagowe – to niewielkie elementy, które służą do mocowania flagi. W swojej konstrukcji mają rurę, w której umieszcza się trzonek flagi. Uchwyty montowane są zazwyczaj na budynkach, blokach i domach i służą do ekspozycji flagi podczas obchodów świąt narodowych.
  • Maszty flagowe – to słupy o różnej wysokości. Stanowią bardziej zaawansowany technologicznie produkt, gdyż wykorzystuje się je do eksponowania dużych flag. Najczęściej można je spotkać pod urzędami, ambasadą, szkołami lub w obrębie siedziby firm.

Maszty flagowe są najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem, aby w estetyczny sposób wyeksponować flagę. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym montażu słupa, aby był bezpieczny i stabilny.

Sposoby montażu masztu flagowego

Maszty muszą być solidne i stabilnie osadzone w gruncie. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa, gdyż nieprawidłowo przymocowany słup może się przewrócić lub złamać. Przed przystąpieniem do instalacji masztu należy więc przygotować odpowiednie fundamenty. Powinny one mieć nie mniejszą głębokość niż 100 cm, a ich obwód musi odpowiadać średnicy masztu.

Po wykopaniu otworu na fundamenty należy zalać go betonem i poczekać aż materiał dobrze się zwiąże. Zwykle wymagane jest odczekanie minimum 10 dni zanim zostanie zamocowany maszt. Kolejnym krokiem jest umocowanie i wypoziomowanie kosza w gruncie, a następnie w tak przygotowanym podłożu zamontowanie masztu.

Sam montaż słupa nie wymaga specjalistycznych narzędzi i może zostać wykonany przez jedną osobę. Maszt flagowy to najprostszy i najwygodniejszy sposób ekspozycji flagi, na który warto się zdecydować.