Prawodawstwo Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej bardzo wyraźnie wskazywało okoliczności, w jakich można było wywieszać flagę. Były to uroczystości oraz święta i rocznice państwowe. Jednocześni flagę podnoszono na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad Sejmu (w czasie sesji), Rady Państwa, Rady Ministrów, rady narodowej (w czasie sesji) oraz innych organów państwowych i państwowych jednostek organizacyjnych, organizacji politycznych i społecznych – z okazji uroczystości oraz świat i rocznic państwowych. 10 kwietnia 2004 roku weszła w życie Ustawa z 20.02.2004 o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej, a wraz z nią znaczące poszerzenie obszaru wolności osobistej w zakresie wywieszania/podnoszenia flagi. Mimo, iż przepisy znowelizowano blisko 20 lat temu, wciąż mamy pewne opory przed wywieszeniem flagi, nawet z okazji świąt państwowych czy narodowych. To zadanie pozostawiamy władzom lokalnym, a nie musimy.
Zgodnie z nowymi (już nie takimi nowymi) przepisami flagę narodową może wywieszać każdy, nie tylko z okazji świąt państwowych i narodowych, ale również z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Działanie to jest w pełni legalne. Co istotne, nie sposób nadużyć prawa do wywieszania flagi narodowej, ponieważ możemy z niego korzystać bez ograniczeń w dowolnym momencie roku. Dlaczego tego nie robimy?
Dlaczego nie wywieszamy flagi narodowej?
Mimo nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej Polacy wciąż czują się nieswojo wywieszając biało-czerwoną flagę. Jedni boją się, że wywieszą symbol narodowy w sposób niewłaściwy/nieprawidłowy. Inni podświadomie czują się nieupoważnieni do takiego działania. Są i tacy, w których dawne prawodawstwo w tym zakresie jest tak silnie zakorzenione, iż obawiają się sankcji prawnych. W konsekwencji, w okresie świąt państwowych i narodowych bardzo niewielki odsetek osób prywatnych korzysta z przyznanego im prawa do wywieszania flagi narodowej, nie wspominając już o okresach poza świętami państwowymi.
Jak prawidłowo wywiesić flagę Polski?
Flagę możemy umieścić na drzewcu osadzonym pionowo lub pod kątem 450 do ściany budynku. Możemy również umieścić drzewiec poziomo na balkonie lub w oknie. Szerokość flagi na drzewcu nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż ½ jego długości. Prawdziwym wyzwaniem jest wywieszenie flagi w pozycji pionowej np. na maszcie przed siedzibą firmy. W takiej sytuacji flaga powinna być zorientowana w taki sposób, żeby kolor biały był zawsze przy maszcie.
Zapraszamy do zakupu flag państwowych!