Flaga Polski na tle błękitnego nieba

Maszt do flagi narodowej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wywieszanie flagi narodowej powinno odbywać się zgodnie z przyjętym w ustawie protokołem. Jaki więc maszt flagowy sprawdzi się w tej roli najlepiej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego rozwiązania?

Kiedy należy wywieszać flagę narodową?

Przyjęło się, że flagę narodową należy wywieszać w dniach ważnych uroczystości państwowych. Tymczasem wraz z wejściem w życie 10 kwietnia 2004 roku ustawy o zmianie ustawy o godle, barwie i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, flagę narodową można legalnie wywieszać nie tylko z okazji świąt państwowych, ale i ważnych wydarzeń z życia prywatnego. W ten sposób można więc na przykład uczcić swoje urodziny lub narodziny dziecka.

[su_row]

Dostarczamy maszty i flagi na indywidualne zamówienie, na każdy wymiar. Dostawa na terenie całego kraju.

[su_button url=”https://agra-dobron.pl/kontakt/” style=”flat” background=”#E61919″ size=”5″]Skontaktuj się z nami[/su_button]

[/su_row]

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, flaga narodowa Polski może być eksponowana nawet przez cały rok. Co jednak ważne, wywieszona flaga musi być czysta. Jeśli dojdzie do jej zabrudzenia, należą ją zdjąć, wyprać i ponownie zawiesić. Oto wykaz świąt i uroczystości, w które każdy obywatel Polski powinien wywiesić flagę narodową…

 • 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy i Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej
 • 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą
 • 3 maja – Narodowe Święto Konstytucji 3 maja
 • 9 maja – Święto Europy i Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności
 • 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego
 • 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Maszt do flagi państwowej – klasyczny czy w barwach narodowych?

Flagę narodową najczęściej wywiesza się na drzewcu umieszczonym w uchwycie zamontowanym pod kątem około 45 stopni do ściany budynku bądź w uchwycie zamontowanym poziomo na balkonie lub w oknie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby flaga narodowa wisiała na maszcie. Wówczas nie tylko zostanie wyeksponowana z należytym szacunkiem, ale także będzie prawdziwą ozdobą posesji.

Flaga narodowa - Agra
Flaga narodowa Stanów Zjednoczonych Ameryki – Agra

Ustawa z dnia 10 kwietnia 2004 roku nie precyzuje jednak, jakiego koloru powinien być maszt flagowy, na którym ma zawisnąć flaga państwowa. Najczęściej wybieraną opcją jest maszt biały. To eleganckie rozwiązanie, które nie rzuca się w oczy. Kolejnym wariantem, który cieszy się sporą popularnością, jest maszt flagowy biało-czerwony. To ciekawa alternatywa dla klasycznego modelu, która prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

To, na jaką opcję zdecyduje się klient, zależy od jego indywidualnych preferencji. Każde z tych rozwiązań pozwala bowiem w odpowiedni sposób wyeksponować flagę państwową.

Jak wybrać maszt do flagi narodowej?

Wbrew pozorom wybór masztu do flagi narodowej nie jest zadaniem łatwym. Oprócz koloru pod uwagę należy wziąć także inne czynniki, które wpływają na funkcjonalność rozwiązania. Istotne są między innymi takie elementy, jak wysokość masztu flagowego, mechanizm podnoszenia i opuszczania flagi czy też materiał, z którego wykonany jest maszt. Analiza tych czynników pozwala na wybór optymalnego rozwiązania.

Wysokość masztu flagowego

To, jak wysoki maszt flagowy wybierze klient, tak naprawdę zależy głównie od jego preferencji. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Wśród najpopularniejszych wymienić można maszt flagowy 6 m. To stabilne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przydomowym ogrodzie. Taki maszt niewiele waży, jest prosty w montażu i dobrze go widać – nawet z daleka. Jeśli jednak potrzebny jest wyższy wariant, odpowiedni może być maszt flagowy 9 m. Obok takiej konstrukcji wręcz nie sposób przejść obojętnie.

Flaga narodowa Polski - Agra
Flaga narodowa Polski – Agra

Co ważne, przy wyborze rozmiaru masztu należy pamiętać, że szerokość umieszczonej na nim flagi narodowej nie może być mniejsza niż 1/6 wysokości masztu lub większa niż 1/5 wysokości masztu. Jeśli więc już posiadamy flagę, powinniśmy dobrać do niej odpowiedni maszt lub ewentualnie kupić nową flagę, która będzie pasować do wysokości wybranego masztu.

Na wyróżnienie zasługuje jeszcze jedno dostępne na rynku rozwiązanie – maszt flagowy teleskopowy. Jego podstawowym atutem jest rozkładana konstrukcja. Ułatwia to umieszczenie flagi na żądanej wysokości. Wariant ten doskonale sprawdza się jako przydomowy maszt flagowy.

Sposób podnoszenia i opuszczania flagi

Wybierając maszt flagowy do flagi państwowej, warto zwrócić uwagę także na to, w jaki sposób podnoszona i opuszczana jest flaga. W zależności od zastosowanego mechanizmu, na rynku można wyróżnić następujące rozwiązania:

 • maszt flagowy standardowy – w wariancie tym linka poprowadzona jest na zewnątrz masztu i mocowana do knagi, która znajduje się około 1,5 m nad ziemią,
 • maszt flagowy z korbą – w tym przypadku linka poprowadzona jest wewnątrz masztu, a za podnoszenie i opuszczanie flagi odpowiedzialny jest mechanizm korbowy znajdujący się wewnątrz masztu,
 • maszt flagowy z zamkiem – w tym modelu linka wznosząca flagę znajduje się wewnątrz masztu, a knaga jest zamykana na kluczyk; dzięki takiej konstrukcji linka nie hałasuje, uderzając o maszt, a flaga jest zabezpieczona przed kradzieżą.

Jeśli chcemy umieścić flagę pionowo, warto zdecydować się na maszt flagowy z windtrackerem. Pozwoli on na jej odpowiednią ekspozycję. Windtracker utrzymuje bowiem flagę zawsze widoczną, bez względu na siłę wiatru.

Materiały, z których produkuje się maszty flagowe

Na koniec warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonany jest dany maszt. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest maszt flagowy aluminiowy. Ma on lekką, a zarazem wytrzymałą konstrukcję, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników pogodowych.

Maszt flagowy przed domem może być wykonany także z włókna szklanego. Materiał ten charakteryzuje się większą wytrzymałością niż aluminium, dzięki czemu maszt dłużej zachowuje swoje walory użytkowe. Ponadto model ten estetycznie się prezentuje i nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Nic więc dziwnego, że jest to chętnie wybierany maszt flagowy.

Powiązane Wpisy

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce