Maszty flagowe cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców poszukujących sposobu na widoczne zaznaczenie obecności swojej marki w przestrzeni. Flagi powiewające na wietrze zwracają uwagę stanowiąc skuteczną reklamę. Ich zastosowanie pozwala dodatkowo spersonalizować przestrzeń wokół obiektu budowlanego wskazując jej przynależność do konkretnego brandu.

Czy każda marka może posiadać swój maszt flagowy? Jakich formalności musimy dopełnić, zanim flaga z naszym logo zacznie powiewać na wietrze budując rozpoznawalny wizerunek marki?

Maszt flagowy a prawo budowlane

Jeśli już wcześniej zastanawiałeś się nad wzniesieniem masztu flagowego na swojej posesji z pewnością masz świadomość tego, że w prawodawstwie polskim brak jest jednoznacznego stanowiska dotyczącego kwalifikacji wolnostojących masztów oraz flag. Dotyczy to zarówno masztów wznoszonych na posesjach prywatnych, jak i tych wznoszonych przed obiektami komercyjnymi. Główny problem dotyczy kwestii związanych z klasyfikacją masztu flagowego oraz tym, czy powinien on być klasyfikowany jako budowla, czy może obiekt małej architektury i w związku z powyższym, czy jego wzniesienie na posesji wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę.

Wszystko, co możemy przeczytać o masztach w Prawie Budowlanym zawiera się w art. 3 pkt. 3 Ustawy, w którym jako obiekt architektoniczny wymieniane są maszty antenowe. To daje przestrzeń do pewnej swobody interpretacyjnej, w ramach której podkreślenie w przepisach, że chodzi o maszty antenowe jednoznacznie wyklucza to, że maszty flagowe powinny być poddawane tym samym restrykcjom. Pytanie to jednak nigdzie nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi.

Czy w takim razie masz flagowy można postawić na zgłoszenie?

Masz flagowy nie powinien być charakteryzowany jako obiekt budowlany, ponieważ najczęściej jest lekką konstrukcją wykonaną z tworzywa sztucznego, która nie wymaga zastosowania fundamentów. Co ważne, sposób mocowania masztu nie jest skomplikowany i nie integruje w podłoże w sposób trwały, a sam maszt równie łatwo można zdemontować jak zamontować.

Mimo to, w przypadku wątpliwości dotyczących dopełnienia formalności związanych z montażem masztu flagowego warto skontaktować się z lokalnym Starostwem Powiatowym.