Maszt flagowy, zależnie od celów, które ma pełnić, może być nośnikiem reklamowym firmy, reklamą produktu czy usługi, wydarzenia kulturalnego, politycznego, społecznego… Jest też architektonicznym elementem danej przestrzeni. Z tego względu, wybierając maszt, warto zwrócić uwagę na jego docelowe przeznaczenie, wielkość i estetykę. Producenci masztów flagowych oferują dość duży wybór, a cena tych produktów, ich nienaganny wygląd i sprawność techniczna zależą w dużej mierze od jakości elementów użytych do produkcji.

Dlaczego warto postawić (na) maszt flagowy?

Tego typu maszty jednoznacznie kojarzą się z flagą i przekazem reklamowym, tymczasem… warto pomyśleć o nich i o możliwościach, jakie dają także w innych sytuacjach.

Co zatem można zrobić z masztem do flagi reklamowej?

  • Na masztach flagowych często umieszczane są kamery do monitoringu — odpowiednie wyposażenie dodatkowe, umożliwia ich łatwy montaż na odpowiedniej wysokości.
  • Maszty służą również jako elementy podtrzymujące, na przykład siatkę na boiskach czy różnego rodzaju siatki osłonowe na różnych terenach.
  • Maszty do flag bywają też doskonałymi słupami do anten, gdy sprzęt z jakiegoś powodu nie może być zamontowany na dachu.
  • Sprawdzą się również doskonale jako elementy nośne dla przeróżnych dekoracji (podczas świąt, festynów, koncertów czy innych plenerowych eventów).

[su_row]

Dostarczamy maszty i flagi reklamowe na indywidualne zamówienie, na każdy wymiar. Dostawa na terenie całego kraju.

[su_button url=”https://agra-dobron.pl/kontakt/” style=”flat” background=”#E61919″ size=”5″]Skontaktuj się z nami[/su_button]

[/su_row]

Jeżeli jednak przeznaczenie masztu jest tradycyjnie — flaga, trzeba zadbać o zachowanie proporcji o dostosowanie jej do wysokości i rozmiaru masztu. Rozmiar flagi dobiera się tak, aby jej wielkość i wysokość na której wisi uniemożliwiały ewentualną kradzież oraz, aby maszt flagowy spełnił wymagania wytrzymałościowe ze względu na siły, jakie działają na podstawę masztu.

Jakie są rodzaje masztów flagowych?

Ze względu na rodzaj użytych do produkcji materiałów można wyróżnić maszty flagowe kompozytowe i aluminiowe.

Rodzaje masztów flagowych - Agra
W Agra Dobroń oferujemy wiele rodzajów masztów flagowych – zarówno z włókna szklanego, jak i aluminium.
  • Maszty aluminiowe — są bardzo uniwersalne. Maszty segmentowe wykonane z aluminiowych profili pasują do stylowego, klasycznego otoczenia. Ich dodatkową zaletą jest łatwość transportu w krótszych odcinkach, montowanych dopiero na miejscu docelowym. Maszty aluminiowe cylindryczne wpasowują się natomiast świetnie do otoczenia nowoczesnego.
  • Maszty kompozytowe (z włókna szklanego) — wykonywane są z jednego kawałka rury zwężającego się ku górze. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i trwalsze od aluminiowych (większa odporność na złamania). Stylistycznie, maszty kompozytowe dostępne są jedynie ze stożkowym kształtem rury.

Sposób ich obsługi klasyfikuje je na standardowe i z zamkiem, natomiast dodatkowe udogodnienia dają nam maszty z windtrackerem, który może znaleźć się zarówno w modelach masztów z mechanizmem korbowym lub bez niego.

Maszty flagowe Ursus – Rumunia
W Agra projektujemy i dostarczamy maszty flagowe na każde zamówienie.

Mocowanie masztów obejmuje osadzenie ich w betonowym fundamencie, zazwyczaj z użyciem zawiasu montażowego lub tulei. Zawias jest rozwiązaniem praktycznym i umożliwia położenie masztu np. w celu usunięcia usterki czy prac konserwacyjnych. Dodatkowo system śrub reguluje położenie masztu w pionie. 

Możliwe jest również osadzenie masztu na wolnostojącej stopie, bez trwałego osadzania go w betonowym fundamencie. Rozwiązanie takie stosuje się zazwyczaj wewnątrz budynków – na przykład w hala targowych. 

Maszty flagowe standardowe

W tym rodzaju masztu flaga wciągana jest za pomocą linki prowadzonej na zewnątrz masztu flagowego. Unieruchamiania jest ona we właściwej pozycji węzłem żeglarskim wiązanym na knadze (rodzaj okucia służący unieruchamianiu lin). Maszt standardowy wymaga betonowego fundamentu, ewentualnie mocowany jest na tulei lub zawiasie montażowym. 

Maszty flagowe na zamek

W tym rodzaju masztu flaga wciągana jest za pomocą linki prowadzonej wewnątrz masztu, a mechanizm unieruchamiający (knaga) zamykany jest na klucz. Zapobiega to hałasowi generowanemu przez linkę uderzającą o maszt i oczywiście utrudnia ewentualną kradzież flagi. Blokada liny i zamek umieszczane są standardowo na wysokości mniej więcej półtora metra lub dowolnej od podstawy, ustalonej indywidualnie z zamawiającym.

Maszty z windtrackerem

Windtracker jest rodzajem poziomego, obrotowego ramienia, które zapobiega nieestetycznymu owijaniu się flagi wokół masztu. Ramię wciągane jest wraz z flagą na docelową wysokość, a dzięki usztywnieniu, flaga widoczna jest nawet w bezwietrzne dni. Standardowa długość ramienia wynosi do półtora metra.

Maszt flagowy typu baner

Ten rodzaj masztu nie posiada linki, a flaga jest na nim stale rozpięta na poprzecznym, nie opuszczanym ramieniu. Taka konstrukcja masztu typu baner sprawia, że do zamieszczenia lub zmiany  flagi wymagane jest położenie masztu. 

Maszty flagowe z korbą

Linka w niektórych konstrukcjach jest prowadzona przy pomocy mechanizmu korbowego znajdującego się wewnątrz masztu. 

Producenci masztów flagowych oferują wszystkie rodzaje masztów w podstawowym kolorze, będącym zazwyczaj naturalnym kolorem materiału z którego zostały wykonane. W przypadku aluminium — srebrny, kompozytu — biały. Każdy z nich może jednak być pomalowany (zazwyczaj w technologii proszkowej – aluminium) oraz kompozyt (zastosowanie żelkotu) w dowolnym kolorze z palety RAL.