Masowe korzystanie z fagi jako symbolu narodowego to w naszym kraju wciąż pewna nowość. W okresie PRL-u flagę można było wywiesić jedynie w ustalone ustawowo dni. Dzisiaj symbole narodowe eksponujemy nie tylko przy okazji Święta Niepodległości. Coraz częściej towarzyszą nam one podczas różnego rodzaju wydarzeń sportowych, jak również są eksponowane na masztach zlokalizowanych w ważnych punktach miast. Jak powinna wisieć flaga Polski zgodnie z prawem i zwyczajem?
Flaga Polski może być eksponowana każdego dnia przez wszystkich obywateli, instytucje oraz organizacje. Wywieszenie flagi z okazji święta państwowego jest wyrazem szczególnego uhonorowania okazji. Niezależnie od tego, czy flagę eksponujemy z okazji święta, czy na co dzień powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:
- miejsce, w którym eksponujemy flagę powinno być honorowe, czyli nie może ujmować jej godności i musi być dobrze widoczne zarówno za dnia, jak i w nocy,
- wywieszona flaga nie może się stykać z podłożem lub jakąkolwiek inną płaszczyzną,
- nie można dopuścić do tego, aby flaga zawinęła się wokół drzewca lub masztu,
- flaga zawsze powinna powiewać na samym szczycie, z wyjątkiem okresu żałoby narodowej, kiedy to zostaje opuszczona do połowy masztu,
- flagi nie należy wywieszać ani w dni wietrzne, ani w dni deszczowe.
Flaga na drzewcu i na maszcie
Z prawidłowym osadzeniem flagi na drzewcu oraz maszcie dedykowanym do poziomego jej zawieszenia nie mamy żadnych problemów. Flagę Polski wieszamy tak, aby czerwony kolor znajdował się na jej dole. Jednocześnie nie możemy dopuścić do sytuacji, w której drzewiec osadzony jest poziomo i flaga opada pionowo w dół. Jak natomiast prawidłowo zawiesić biało-czerwoną flagę na maszcie w pionie?
Decydując się na ekspozycję flagi w pozycji pionowej musimy pamiętać o jej odpowiedniej orientacji. Prawidłowo eksponowana flaga to ta, której biała część znajduje się przy maszcie. Czerwony brzeg flagi zawieszonej pionowo jest brzegiem wolnym. Odwrotne zawieszenie flagi na maszcie jest błędem.